Rady a tipy

  Každá maminka si přeje, aby její dítě bylo zdravé a proto nás nejvíce trápí, když vidíme svého potomka trpět vlivem ekzému.  Proto se mnozí z nás ptáme, jak nejlépe mohu ulehčit a urychlit průběh léčby ?. Mám zde pro Vás pár užitečných rad, jak ulehčit ekzematikovi život, alespoň do doby než dostaneme ekzém do klidové fáze.

 

  Proto je dobré vědět, že nepříznivě působí na kůži ekzematika časté mytí mýdlem, saponáty, dokonce i nadměrné mytí běžnou vodou, používání pěny do koupele a návštěvy plaveckých bazénů, kde se vyskytuje chlorovaná voda. Doporučuji spíše sprchování.

Měli by jsme také správně volit oblečení, vhodná je 100% bavlna. Naopak není vhodná látka z flanelu, plyše, sametu, či vlny. Doporučuji spodní prádlo dávat na holé tělíčko lícovou stranou, tzn. na ruby čili švy na horu, jelikož kůže ekzematika je citlivá a můžou jí vadit i dotyky švů. Také cedulky vadí pokožce a je dobré na to všechno myslet.. Upozorněte na to také učitelku ve školce a dodržujte to, dokud ekzém neustane.

 

  Dítě oblékáme přiměřeně do vzdušného oděvu, který je zhotoven

z prodyšných materiálů. Správné oblékání je nejdůležitější prevencí zapocení, které vede k okamžitému zhoršení ekzému. Kůže těla by neměla přijít do kontaktu s materiály, které mají vlas. Čepici a rukavice je nutné podšít hladkým materiálem a šálu nahraďte bavlněným šátkem. Chováte-li kojence, který má ekzém na obličeji, neměli by jste mít na sobě dráždivý materiál. 

Vhodná látka, která je ve styku s kůží, by měla být lehká, jemná a chladivá, například bavlna, popelín, bavlněný trikotýn. Kupujte dítěti jen bavlněné spodní prádlo světlých barev. Oblečení nesmí nikde dřít ani tísnit, musí být dostatečně volné a pohodlné. Jakékoliv tření oděvu o kůži, zhorší ekzém!

 

  Dále je dobré vědět, že dítě bychom neměli zbytečně moc oblékat. Vím, že si některé maminky si říkají, že když je zima jim, musí být i dítěti a tak ho přiobléknou. To ovšem není vždy dobrá volba. Dítě má dobrou termoregulační schopnost a je dobré ho obléknout trošku méně než jsme my sami. Děti se pohybují více než my a tím se mohou více zpotit a jelikož výrazné zapocení zhoršuje průběh léčby ekzému, mohlo by již zdánlivě zahojený ekzém znovu vyvolat. Dětem také omezíme malování s barvami a hraní si s modelínou či modelovacím pískem. Nedovolíme dítěti činnost, při které se kůže zašpiní tak, že se musí umýt odmaštovacími prostředky.

 

  Pobyt v prašném prostředí často zvyšuje svědění kůže a vede ke zhoršení ekzému. Proto, než dostaneme ekzém do klidu, bych nedoporučovala pobyt na prašných hřištích a pískovištích. To platí

 i  pro pobyt na plážích.V teplých letních dnech raději vybíráme pláže

s drobnými oblázky než písečné. Pokud vybíráme letní dovolenou, volíme spíše dny před sezónou a to z těchto důvodů : 1) pláže nebudou tak plné a tím pádem znečištěné a za 2) není takové teplo, jako uprostřed léta a jak jsme si již říkali, přílišné teplo ekzematikovi vadí.

 

  Pokud cestujete v letních parných dnech, je dobré dávat dítěti do autosedačky chladivé polštářky a deky, aby jste předešli přehřátí kůže. Před spaním pořádně vyvětrejte místnost a postel dejte co nejdál od topení.  Povlečení by mělo být chladivé a prodyšné.

V místnostech, kde pobývá atopik, by neměly být podlady pokryty koberci.

 

  U malých dětí s ekzémem je nutné zabránit mikrotraumatizaci kůže, která často zhoršuje ekzém při kontaktu s nevhodnými hračkami. Hračky volíme oblé s hladkým povrchem, nikoliv plyš a hranaté ostré předměty.

 

  Další rada, jak pomoci rychlému hojení je, že do koupele přidáte odvar z řepíku lékařského, řebříčku obecného, heřmánku nebo měsíčku. Přidáte 200 g sušené drogy na celou koupel, již nepoužíváte žádné mycí prostředky. Tuto koupel děláte tak 2x až 3x do týdne. Také tuto lázeň můžete připravit na ruce nebo nohy postižené ekzémem. Použijeme silný odvar : 5 lžic sušeného 

řebříčku spaříme ¼ litrem vody a necháme 15 min.  odstát, potom koupeme 5-10min. Vhodná je i celková koupel 100g sušené natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme a přidáme do koupele. Poté tělo lehce utřeme. Nedoporučuje se dlouhými tahy, ale spíše tak nějak jako oťupkávat ručníkem.

 

  A nastává další důležitá část a tou je mazání.

 

   Já doporučuji Bio Atopik, jelikož se výborně osvědčil u mnohých ekzematiků a dostal je z nejhoršího stadia do klidové fáze. A troufám říci, že teď mají klidnější  život.

 

  Tak tedy, vezmeme naší Bylinnou mast, která příjemně voní po bylinách a namažeme celé tělo, necháme chvilku vsáknout a až poté oblékáme pyžámko – pozor nezapomínejme  - švy nahoru.

 

  Všichni kdo si prochází tímto onemocněním ví, že nejvíce kůže svědí právě večer, když je tělo v klidovém režimu. Pokud toto nastane aVaše dítě dostane záchvat svědění, zkoušíme upoutat pozornost dítěte na jinou činnost ( zajímavá hra, vyprávění, oblíbené jídlo nebo pohádka). Vyvětráním snížíme teplotu v místnosti a po chvilce opět namažeme mastí vychlazenou v lednici. Můžeme také použít obklady, které jsou namočené do výluhu heřmánku a kopřivy nebo silného pravého čaje. Technika ošetřování musí být správná, jinak dojde k podrážení.

 

   Namočíme kousek bavlněné látky nebo 3x přeloženou gázu mírně vymačkáme a přikládáme na postižená místa. Když obklad zchladne znovu jej vyměníme. Opakujeme po dobu 10 min. Tyto obklady se spíše doporučují na silně mokvavá ložiska. Není dobré dítě napomínat, ať se neškrábe, spíše si ho vemte na klín a hlaďte ho  nebo mu opatrně masírujte bříšky prstu na místě, kde ho to nejvíce svědí a přitom odveďte jeho pozornost a pak už se k tomu nevracejte. Uvidíte sami, jak rychle zapomene, že ho něco svědí. Naše kárání může u dětí vyvolat pocit křivdy a viny, neboť svědění je mnohdy vůlí nezvladatelné. Co se týče miminek, je dobré je také hladit na tělíčku a třeba jim zpívat a rovněž použít vychlazenou mast. Studené obklady bych u miminek moc nedoporučovala. Před delším spaním (odpoledním odpočinku, nočním) bych doporučila dávat bavlněné rukavičky, které zavážeme okolo ruky širokými stuhami, tak aby je dítko nemohlo nevědomky sundat. Nebo se také výborně osvědčilo větší bavlněné pyžámko s dlouhými rukávy, které 

dole zašijeme. Nehty udržujeme stále ostříhané a čisté. Větším dětem dávejte na noc tenké bavlněné rukavičky nebo jim navlíkněte bavlněné ponožky (ruce předtím také namažte mastí, pokud se na nich nachází ložiska). Pokud je ekzém na rukou hodně rozsáhlý, je dobré po namazání ruce na noc lehce obvázat měkkými obinadly. Nenechávat tak celé dny! Mohlo by dojít k zapaření. Co se týče dudlíků, tak na ten by jste dítě měli co nejdříve odnaučit, zvláště pokud je ekzém i v oblasti pusinky.

 

  Pokud se chystáte na očkování a ekzém ještě nemáte v klidové fázi, tak by vám i p. doktorka měla sdělit, že to není zrovna moudré rozhodnutí a odložit očkování do doby, než se ekzém dostane pod kontrolu. Jelikož i u tzv. vyléčeného ekzému se po očkování může stát, že se zase objeví. Děti by měly být očkovány v optimální zdravotní kondici. Neměly by být očkovány ani v rekonvalescenci a ani při infekci, jelikož je oslaben imunitní systém.

 

Další otázkou je praní prádla, v čem a jak prát pro ekzematiky?

 

 

  Prací prášky volíme ty, které jsou určené pro praní kojenců. Množství prášku je třeba správně nadávkovat a odměřit dle návodu a raději poddávkujte než aby jste dali více. Perte raději menší množství prádla, zajistíte tak dobré vymáchání. Po doprání buben otevřete a přidejte 3 lžíce octa a nastavte znovu celý máchací proces. V kyselém prostředí se  mácháním lépe podaří zbavit prádlo zbytků pracího prášku. Avivážní prostředky na oblečení, které přichází do přímého styku s kůží raději nedáváme. Jde o zbytečné chemické prostředky navíc. Měkkosti prádla lze dosáhnout i přežehlením po rubové straně.  

 

 

Show more
This category contains no products.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).